Adventist News

Is coming

Tuesday, March 22, 2011

His Eye is On the Sparrow

Written in 1905, "His Eye is on the Sparrow" is a hymn loved by millions. Civilla Martin based the hymn on words spoken by Christ to the disciples. "Are not five sparrows sold for two pennies?  Yet not one of them is forgotten by God.  Indeed, the very hairs of your head are all numbered.  Don't be afraid; you are worth more than many sparrows." (Luke 12:6-7) There is no trial missed, no cry unheard, no life unseen by our caring God.

The hymn imparts, "'Let not your heart be troubled,' His tender word I hear, And resting on His goodness, I lose my doubts and fears; Though by the path He leadeth, but one step I may see; His eye is on the sparrow, and I know He watches me."  When it seems as though we are wandering in the fog of worry and fear, the promise is as necessary as a lighthouse to a ship.  The Father’s eye is on the sparrow, and I know He watches me.

The hymn is a poignant reminder that though we will find discouragement and loneliness, we were not intended to.  We long for home because at present we are not home.  Yet God’s careful eye is on even the sparrow, God’s Spirit is on our trail, and one day, we shall make it home.

What must Christ be like if he can tell us not to let our hearts be troubled on the eve of his own violent death?  Who is this God we follow, this God who knows every sparrow and know the hairs on our heads?

Civilla Martin's hymn was inspired by a couple she knew – Mr. and Mrs. Doolittle.  Mrs. Doolittle had been bedridden with illness for almost twenty years. Confined to a wheel chair, Mr. Doolittle was also fraught with adversity.  Yet despite their afflictions, they offered inspiration and comfort to all who knew them.  When asked how they could have hope in the face of their sufferings, Mrs. Doolittle replied: “His eye is on the sparrow, and I know God watches me.”

With Love,
Mike
Source: http://www.theevidence.org/article.php?id=307

3 comments:

Mcharia said...

Ahsante mkuu kwa kutuwekea hii NDUDE hapa.

Huu wimbo nakumbuka kuna project moja ya GAITHER upo na historia ya huyo mwana mama pia inaelezewa.

NGOZI NYEUSI TUPO JUU BWANA NIMETHIBITISHA HILO, TUNA MAMBO MENGI KATIKA TASNIA HII YA SANAA NA MUZIKI YA KUKUMBUKWA.

Mcharia said...

NGOJA NIREJEE TENA KINAMNA ILI KUTHIBITISHA MGUSO WA JAMBO HILI KWA KUWEKA TAFSRI JAPO SI RASMI YA WIMBO HUSIKA (macho yake ni juu ya sparrow).LAKINI SI UNAFAHAMU KUWA NI RUKSA KUKOSOA AMA KUHARIRI?

HEBU TUANZE SASA KAMA IFUATAVYO;

Aya ya 1:
Mbona nihisi tamaa, Kwa nini vivuli kuja, Kwa nini moyo wangu kujisikia upweke Na ya muda mrefu kwa Heav'n na nyumbani, Yesu ni sehemu yangu? A Friend daima ni yule: macho yake ni juu ya sparrow, Na najua yeye kuona juu yangu; macho yake ni juu ya sparrow, Na najua yeye watches kwangu.

Refrain:
Mimi kuimba kwa sababu nina furaha,
Mimi kuimba kwa sababu nina bure,
macho yake ni juu ya sparrow,
Na najua yeye kuona mimi (Yeye watches kwangu) macho yake ni juu ya sparrow Na najua yeye kuona (najua yeye watches) Najua yeye watches kwangu)

Mimi kuimba kwa sababu nina furaha,
Mimi kuimba kwa sababu nina bure,
macho yake ni juu ya sparrow,
Na najua yeye kuona mimi (Yeye watches kwangu)macho yake ni juu ya sparrow Na najua yeye kuona mimi (Yeye watches kwangu)
Yeye watches kwangu (mimi najua yeye watches kwangu)

Aya ya 2:
"Msifadhaike mioyoni mwenu,"
zabuni yake neno mimi kusikia,
Na kukaa juu ya wema wake,Mimi kupoteza wasiwasi wangu na hofu;Ingawa kwa njia Yeye huwaondoa
Hatua moja nipate kuona: macho yake ni juu ya sparrow,Na najua yeye watches kwangu; macho yake ni juu ya sparrow,Na najua yeye watches kwangu.

Aya ya 3:
Kila Ninajaribiwa,
Mawingu hutokea wakati wowote,
Baada ya nyimbo kutoa nafasi kwa wanaougua,Wakati tumaini ndani yangu akifa,Mimi kusogea karibu naye,Kutoka huduma Yeye anaweka yangu bure:macho yake ni juu ya sparrow,Na najua yeye wasiwasi kwa ajili yangu;macho yake ni juu ya sparrow,Na najua yeye wasiwasi kwa ajili yangu.

Anonymous said...

Its very true Mcharia,God is looking for us all,regardless of who you are!
like sparrow He will we wont be hungry any more!

May God Bless You!